0%

هر آن چیزی که باید در مورد بیمه آتش سوزی بدانیددرباره بیمه آتش‌سوزی

بیمه آتش سوزی، توافقی است که بین بیمه گر از یک سو و بیمه گذار از سوی دیگر حاصل می شود و در قالب بیمه نامه متجلی می گردد. بدین قرار که بیمه گر(شرکت بیمه) در مقابل دریافت وجهی که حق بیمه نامیده می شود، متعهد می گردد که زیانهای مالی بیمه گذار در مقابل خطراتی که تحت پوشش قرار گرفته را جبران نماید. بیمه آتش سوزی خسارات وارده به اموال و دارایی های منقول و غیر منقول همانند ماشین آلات، تجهیزات، لوازم و اثاثیه منزل، ملزومات اداری، موجودی فروشگاهها و انبارها و ساختمانها و تأسیسات واحدهای صنعتی، غیرصنعتی، تجاری و مسکونی را جبران می کند. برابر آمارهای منتشره بسیاری از واحدهای صنعتی، تولیدی تجاری و مسکونی و … دچار آتش سوزی می شوند که در نتیجه صاحبان آنها با خسارات مالی هنگفتی مواجه می گردند، که چنانچه دارای بیمه نامه آتش سوزی با پوشش های کافی و مناسب باشند خسارات وارده به آنها جبران می شود.

انواع بیمه های آتش سوزی

1-بیمه آتش سوزی  عمومی

موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی عبارتست از واحد های مسکونی ، مراکز صنعتی ، غیر صنعتی و انبارها.

واحدهای مسکونی

بنا به درخواست بيمه‌گذار واحد مسكوني، علاوه بر خطرهاي حريق، انفجار و صاعقه در برابر كليه خطرهاي اضافي كه به آن اشاره شد با سرمايه دلخواه و به قيمت روز تحت پوشش قرار مي‌گيرد و حق بيمه سالانه آن با توجه به ارزش ساختمان و اثاث منزل و خطرهاي بيمه شده محاسبه خواهد شد.

مراكز صنعتي

شامل تمامي كارخانجات صنايع غذايي، آشاميدني، دخانيات، نساجي، پوشاك، چرم، چوب، كاغذ، مقوا، چاپ و صحافي، شيميايي، محصولات كاني غيرفلزي، فلزات اساسي و صنايع متفرقه مي‌شود.

ساختمان تأسيسات ماشين‌آلات مواد اوليه موجود و محتويات هر يك از مراكز ياد شده را مي‌توان در مقابل خطرهاي آتش‌سوزي، انفجار، صاعقه و همچنين كليه خطرهاي اضافي ذكر شده به قيمت روز بيمه نمود.

مراکز غیر صنعتی

سرمايه ارزش اعياني ساختمان و تاسيسات منصوبه، ارزش دکوراسيون واثاثه اداري، و موجودي‌ در اين بيمه‌نامه تحت پوشش قرار مي‌گيرند. واحدهاي تجاري، اداري، مجموعه‌هاي رفاهي، آموزشي، خدماتي از جمله مراکزي هستند که در اين طبقه قرار مي‌گيرند. بنابراين طيف وسيعي از مشاغل واصناف در ابن گروه قرار دارند. نرخ بيمه‌نامه آتش‌سوزي براي هريک از مشاغل زيرگروه (غير صنعتي) مستقيما با ماهيت ريسک و شدت و تواتر ريسک حريق در آن شغل وشرايط محيطي وايمني محل مورد بيمه مرتبط است و طبيعي است که واحدهايي که از شرايط ايمني بهتري نسبت به سايرين برخوردارند حق بيمه کمتري براي تحت پوشش قرار دادن اموال خود پرداخت نمايند.

انبارها

انبار کالا به محلی اطلاق می گردد که یک یا چند نوع کالای بازرگانی، محصولات صنعتی، مواد اولیه و یا فرآورده های دامی وکشاورزی در آنجا نگهداری می شود.

انبارها بر اساس ماهیت نگهداری و مالیکت آن به انبارهای عمومی(بنگاه عمومی)، انبار اختصاصی، انبار گمرکی و … تقسیم می شوند.

 2-بيمه با شرایط اظهار نامه اي (شناور) Floating Policy:

اين پوشش معمولاً براي موجودي انبارها با توجه به نوسان موجودي صادر و حق بيمه متناسب با ميزان موجودي محاسبه مي شود. بر اساس شرايط بيمه اظهار نامه اي، بيمه گذار موظف است پايان هر ماه لغايت پانزدهم ماه بعد حداكثر موجودي مورد بيمه را طبق اسناد ودفاتر خودكتباً به بيمه گر اظهار كند.

درصورت وقوع خسارت احتمالي، حداكثر تعهد بيمه گربراساس ارزش موجودي اوليه مندرج در بيمه نامه ويا آخرين اظهارنامه خواهدبود.

3-بيمه با شرايط جايگزيني و بازسازي  Replacement:

تورم وافزايش قيمتها موجب شده قيمت ساختمانها وماشين آلات واحدهاي صنعتي نيز بطور روزافزون افزايش يابد. لذا بيمه گذاراني كه ساختمان وماشين آلات آنها دراثر آتش سوزي از بين مي رود قادر نيستنداز محل خساراتي كه از شركت بيمه دريافت مي كنند، ساختمان و ماشين آلات از بين رفته را جايگزين و بازسازي كنند.

بيمه دانا با ارائه بيمه با شرايط جايگزيني وبازسازي به بيمه گذاران، درصورتي كه ساختمان وماشين آلات آنها دراثر آتش سوزي وساير خطرات تحت پوشش بيمه نامه از بين برود، ارزش جايگزيني وتجديدساختمان را پرداخت مي كندمشروط برآنكه موردبيمه با ارزش واقعي بيمه شده باشد. اين پوشش مخصوص ساختمانها وماشين آلات كارخانه ها است و شامل موجودي نمي شود.

توضيح : هزينه هاي جايگزيني اموال تلف شده ويا تعمير وتعويض قسمتهاي آسيب ديده(بازسازي) دراثر خطرات تحت پوشش و با رعايت شرايط مندرج دربيمه نامه درتعهد بيمه گر است، مشروط براينكه مبلغ بيمه شده از ارزش روز اموال بيمه شده در زمان صدور بيمه نامه كمتر نباشد.

 4- فرست لاس First Loss :

بیمه نامه فرست لاس(first  loss)  اولین آتش سوزی یا اولین خسارت: در شرایطی از بیمه نامه فرست لاس استفاده می شود که بیمه گذار مطمئن است هر اندازه خسارت شدید باشد امکان از بین رفتن تمامی مورد بیمه وجود ندارد یا اینکه اموال بیمه شده درسطح جغرافیائی بسیار وسیع و پراکنده است و بر اثر حادثه فقط بخشی از آن دچار خسارت می شود و همچنین می شود آن را به چندین ریسک مستقل تقسیم کرد و برای مورد بیمه از نظر سرمایه ، خطر های بیمه شده و سایر عوامل سرمایه فرست لاس محاسبه کرد در مواردی که محاسبه سرمایه کل مورد بیمه امکان پذیر نبود و مرتب در حال تغییر است( مثل انبارهای عمومی) از بیمه نامه فرست لاس استفاده می شود اصولاَ در برخی از رشته ها تمام اموال در معرض خطر نیستند نظیر سرقت در اینگونه موارد به جای اینکه مورد بیمه به ارزش کل بیمه شود آن را به حداکثر مبلغی که مبین حداکثر خسارت وارده بر اثر تحقق خطر بیمه شده است بیمه می کند.

در زمینه بیمه نامه های فرست لاس به 3 نکته به شرح ذیل باید توجه شود:

1-حداکثر تعهد بیمه گر در هر حادثه مبلغ بیمه شده (ارزش فرست لاس) است و به هیچ وجه از آن تجاوز نمی کند.

2-حق بیمه بر اساس سرمایه کل تعیین می شود لذا بیمه گزار موظف است که ارزش کل مورد بیمه را در حد امکان برای محاسبه حق بیمه اعلام کند.

3-بیمه گر در نرخ حق بیمه بر اساس شرایط فرست لاس تخفیف خاص اعمال می نماید.

 انواع طرح های بیمه آتش سوزی

 1- طرح جامع آسايش خانه وخانواده

در اين طرح بيمه دانا تعهد مي كند كه ساختمان، تاسيسات و اثاثيه منزل مسكوني افراد را درمقابل خطرات آتش سوزي، انفجار، صاعقه، سيل، سرقت اثاثيه، زلزله و نيز مسئوليت مدنی (مالی) بيمه گذار اشخاص ثالث (همسايگان همجوار) ناشي از خطرات آتش سوزي و انفجار، غرامت فوت، نقص عضو و جبران هزينه اجاره و اسكان موقت بيمه گذار و افرادخانواده وي تحت پوشش قرار دهد.

                                                                                        سرمایه پایه مورد تعهد برای خطرات فوق

  سرمایه پایه سرمایه مورد درخواست
1-ساختمان وتاسیسات  درمقابل خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل 30.000.000 ریال  
2- لوازم و اثاثیه منزل مسکونی درمقابل خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل 10.000.000 ریال  
3- لوازم و اثاثیه منزل در مقابل خطر سرقت با شکست حرز (طبق فهرست مندرج در پشت برگ پیشنهاد) 10.000.000. ریال بر اساس ضریب
4- مسئولیت مدنی(مالی): خسارت مالی وارده به اموال اشخاص ثالث(همسایگان همجوار) درنتیجه وقوع آتش سوزی و انفجار 20.000.000 ریال بر اساس ضریب
5-فوت و نقص عضو اشخاص مجاز به اقامت در محل بیمه در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل.   برای یک نفر

                                                                                                                                                                                 برای چند نفر

10.000.000 ریال

40.000.000 ریال

بر اساس ضریب
6- هزینه پزشکی اشخاص مجاز به اقامت در محل بیمه در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل.      برای یک نفر                                                                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                 برای چند نفر

1.000.000 ریال

4.000.000 ریال

بر اساس ضریب
7-هزینه اجاره و اسکان موقت برای مدت 180 روز 30.000.000 ریال 30.000.000 ریال

 

حق بیمه سالانه بر اساس سرمایه پایه:

آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل ( ردیف 1 و2) ، مسئولیت مدنی(مالی)، فوت و نقص عضو، هزینه پزشکی، اسکان موقت 27.000 ریال
زلزله و آتشفشان ( ردیف 1 و 2)  (در صورت درخواست پوشش زلزله حق بیمه به مورد فوق اضافه می گردد) 12.000 ریال
سرقت با شکست حرز (ردیف 3)  (در صورت درخواست پوشش سرقت حق بیمه به مورد فوق اضافه می گردد.) 60.000 ریال
 
درصورت تمایل به افزایش سرمایه مورد بیمه ، ضریب موردنظر خودرا مشخص فرمایید . لازم بذکر است حق بیمه به تناسب ضریب انتخاب شده  افزایش می یابد .

2 برابر  0            3 برابر 0            4 برابر  0           5 برابر  0            6  برابر 0           7 برابر 0       8 برابر 0        9 برابر  0      10 برابر  0          11 برابر 0           12 برابر  0    

    13 برابر  0          14  برابر 0          15 برابر 0      16 برابر 0       17 برابر 0       18 برابر 0       19 برابر 0       20 برابر 0  

 

توجه 1:

ارائه پوشش خطرات اصلي و سيل و زلزله جهت ساختمان و لوازم اثاثيه (ردیف 1و2 پيشنهاد) بدون محدوديت سرمايه و برابر نظر بيمه گذار و به قيمت واقعي امكان پذير می باشد همچنین سرمايه رديف هاي 3 الي 6 نيز تا 20 برابر قابل افزايش بوده و سرمایه هزینه اجاره و اسکان موقت (ردیف 7 پیشنهاد) ثابت مي باشد.

 توجه2:

  • لازم به ذكراست چنانچه سرمايه افزايش يابد، به تناسب آن حق بيمه متعلقه نيز افزايش مي يابد .
  • صدور بیمه نامه با اعمال 30 درصد تخفیف امکان پذیر است.
  • حق بیمه های فوق بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

 2- گواهی بیمه آتش سوزی با حوادث طبیعی منازل مسکونی و واحدهای تجاری

 به منظور ارائه خدمات و توسعه پوشش هاي بيمه اي، طرحهاي جديد بيمه آتش سوزي منازل مسكوني و واحدهاي تجاري ارائه مي گردد. جهت سهولت صدور و فروش اين گونه بيمه نامه ها دفترچه هايي تحت عنوان “گواهی بیمه آتش سوزی و حوادث طبیعی منازل مسکونی ” و “گواهی بیمه آتش سوزی و حوادث طبیعی واحدهای تجاری “تهيه شده است، كه صدور آن با مراجعه فروشندگان دفترچه ها به منازل ويا واحدهاي تجاري و يا مراجعه بيمه گذاران به واحدهاي صدور و يا شعب بصورت دستي امكان پذير است.

گواهی بیمه آتش سوزی وحوادث طبیعی

منازل مسکونی

شرکت بیمه دانا به موجب این گواهی و براساس شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی مصوب شورایعالی بیمه و شرایط بیمه خطرات اضافی تعهد می نماید موردبیمه را بامشخصات مشروحه زیر در مقابل خطرات مستقیم ناشی از آتش سوزی،صاعقه و انفجار و در صورت تمایل بیمه گذار و پرداخت حق بیمه مربوطه در مقابل زلزله،سیل ، طوفان با رعایت ماده 10 قانون بیمه در ازاء دریافت حق بیمه سالانه به مبلغ ……………………………………….ریال تحت پوشش بیمه ای قرار دهد .

مورد بیمه :ساختمان و تاسیسات   انباری   پارکینگ جمعاٌ به ارزش ……………………….ریال   موجودی مواد غذایی ولوازم و اثاثیه منزل جمعاٌ به ارزش……………………….ریال است که طبق  جدول زیر  در چهار  گروه الف ، ب ، ج، د ، عرضه می گردد .

                   گروه الف   ب   ج د
سرمایه مورد بیمه (ریال) 000ر000ر300 000ر000ر500 000ر000ر700 000ر000ر000ر1
حق بیمه

(ریال)

آتش سوزی،صاعقه و انفجار 000ر45   000ر75  000ر105   000ر150  
زلزله 000ر90   000ر150   000ر210   000ر300  
سیل 000ر30   000ر50 000ر70   000ر100  
طوفان 000ر30   000ر50   000ر70 000ر100  

ضمناٌ مالیات و عوارض ارزش افزوده به حق بیمه کل اضافه می گردد .

مدت اعتبار این گواهی یکسال از ساعت 24 روز …………………. تا ساعت 24 روز ………………………می باشد .

مبلغ ( به حروف ) …………………………………………………………ریال بابت حق بیمه گروه ……………..و خطرات اضافی ……………………………و  مالیات و عوارض  ارزش افزوده دریافت گردید.

تاریخ صدور :                                          محل صدور :

کد نمایندگی :                                      شعبه محل همکاری :                                                                                                   شرکت بیمه دانا

                                                                                                                                                                                           مهر و امضاء واحد صدور

گواهی بیمه آتش سوزی وحوادث طبیعی

واحد های تجاری

نام بیمه گذار :                                                                       کد ملی :                                                   کدپستی :

نشانی محل مورد بیمه :                                                                                                                             تلفن :

شرکت بیمه دانا به موجب این گواهی و براساس شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی مصوب شورایعالی بیمه و شرایط بیمه خطرات اضافی تعهد می نماید موردبیمه را بامشخصات مشروحه زیر در مقابل خطرات مستقیم ناشی از آتش سوزی،صاعقه و انفجار و در صورت تمایل بیمه گذار و پرداخت حق بیمه مربوطه در مقابل زلزله،سیل ، طوفان با رعایت ماده 10 قانون بیمه در ازاء دریافت حق بیمه سالانه به مبلغ ……………………………………….ریال تحت پوشش بیمه ای قرار دهد .

مورد بیمه : ساختمان، تاسیسات و منصوبات جمعاٌ به ارزش ………………………………………………………. ریال   موجودی کالا   لوازم و اثاثیه ثابت جمعاٌ به ارزش…………………………….ریال است که طبق  جدول زیر  در چهار  گروه الف ، ب ، ج، د ، عرضه می گردد .

                   گروه الف   ب   ج   د  
سرمایه مورد بیمه (ریال) 000ر000ر400 000ر000ر600 000ر000ر800 000ر000ر000ر1
حق بیمه

(ریال)

آتش سوزی،صاعقه و انفجار 000ر240   000ر360   000ر480  000ر600  
زلزله 000ر120   000ر180   000ر240   000ر300  
سیل 000ر40   000ر60   000ر80   000ر100  
طوفان 000ر40   000ر60   000ر80   000ر100  

ضمناٌ مالیات و عوارض ارزش افزوده به حق بیمه کل اضافه می گردد .

مدت اعتبار این گواهی یکسال از ساعت 24 روز …………………. تا ساعت 24 روز ………………………می باشد .

مبلغ ( به حروف ) …………………………………………………….ریال بابت حق بیمه گروه ……………..و خطرات اضافی ……………………………و  مالیات و عوارض  ارزش افزوده دریافت گردید.

تاریخ صدور :                                          محل صدور :

کد نمایندگی :                                       شعبه محل همکاری :                                 نوع اشتغال  :                                                                     شرکت بیمه دانا

 3- طرح جامع واحد های صنفی

برای پوشش مناسب بيمه اي به واحدهاي صنفي، طرح بيمه واحدهاي صنفي جهت واحدهاي تجاري، كارگاههاي كوچك و واحدهاي خدماتي ارائه مي گردد. که علاوه بر خطرات اصلي، خطرات سيل، زلزله، سرقت با شكست حرز، مسئوليت مدني (مالي) بيمه گذار در قبال همسایگان همجوار ناشی از خطرات آتش سوزی و انفجار، فوت، نقص عضو و هزينه پزشكي، وقفه در فعاليت و هزينه پاكسازي و جمع آوري ضايعات تحت پوشش قرار میگیرد.

توجه 1: حق بيمه خطرات اضافي، مطابق موارد مندرج در پيشنهاد بوده و حق بيمه خطرات اصلي نيز با توجه به نوع فعاليت و بر اساس نرخ تعرفه محاسبه مي شود.

  • صدور بیمه نامه با اعمال 30 درصد تخفیف امکان پذیر است.
  • حق بیمه های مزبور بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

توجه 2: در فرم پيشنهاد، سرمايه پايه بعنوان حداقل سرمايه تعيين و با درخواست بيمه گذار و دريافت حق بيمه اضافي تا 20 برابر قابل افزايش است.

سرمایه پایه

1-ساختمان وتاسیسات : درمقابل خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه ، سیل و زلزله 50/000/000 ریال
2- موجودی و محتویات : درمقابل خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه ، سیل و زلزله 100/000/000 ریال
3- موجودی و محتویات : در مقابل خطر سرقت با شکست حرز 30/000/000 ریال
4- وقفه در فعالیت ( زیان مالی) 10/000/000 ریال
5- خسارت وارده به اشخاص ثالث  : درنتیجه وقوع آتش سوزی و انفجار 20/000/000 ریال
6-فوت و نقص عضو : در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه ، سیل :                                                                    برای یک نفر

                                                                                                                                                                                           برای چند نفر

10/000/000 ریال

40/000/000 ریال

7- هزینه پزشکی بیمه گذار و کارکنان وی در محل مورد بیمه ناشی از وقوع خطرات آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل.   برای یک نفر                                                                                                 

                                                                                                                                                                                            برای چند نفر

1/000/000

ریال

4/000/000 ریال

8-هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات ناشی از خطرات آتش سوزی، صاعقه و انفجار 20/000/000 ریال
حق بیمه بر اساس سرمایه پایه
– خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه( ردیف 1 و 2) بر اساس نرخ تعرفه
-سیل ( ردیف 1 و 2) 15/000 ریال
-زلزله ( ردیف 1 و 2) 45/000 ریال
– سرقت با شکست حرز ( ردیف 3 ) 240/000 ریال
– وقفه درفعالیت ( زیان مالی) ( ردیف 4 ) 20/000 ریال
– مسئولیت مدنی (مالی) بیه گذار در مقابل همسایگان همجوار ( ردیف 5 ) 14/000 ریال
-فوت و نقص عضو و هزینه پزشکی ( ردیف 6 و 7 ) 6/000 ریال
-پاکسازی و جمع آوری ضایعات ( ردیف 8 ) 14/000 ریال
درصورت تمایل به افزایش سرمایه مورد بیمه ، ضریب موردنظر خودرا مشخص فرمایید . لازم بذکر است حق بیمه به تناسب ضریب انتخاب شده  افزایش می یابد .

     2 برابر  0            3 برابر 0            4 برابر  0           5 برابر  0            6  برابر 0           7 برابر 0       8 برابر 0        9 برابر  0      10 برابر  0          11 برابر 0           12 برابر  0    

    13 برابر  0          14  برابر 0          15 برابر 0      16 برابر 0       17 برابر 0       18 برابر 0       19 برابر 0       20 برابر 0  

مشتریان بیمه آتش‌سوزی

مشتریان بیمه‌های آتش‌سوزی اشخاصی هستند که با بیمه نمودن اموال خود یا اموال در اختیار خود اعم از واحدهای مسکونی، مراکز صنعتی ، غیر صنعتی و انبارها برای خود آرامش و آسایش خریداری می نمایند.

خطرات اصلي تحت پوشش بيمه نامه آتش سوزي عبارتند از:

آتش سوزي- صاعقه و انفجار

–         حريق عبارتست از احتراق شديد مواد سوختني يا آتشي ناخواسته و از كنترل خارج شده كه معمولا” با دود و حرارت و نور زياد توام است .

–         آتش سوزي عبارت از آتشي است كه از يك منبع حرارتي كنترل ناپذير سرچشمه گرفته ، يا منبع حرارتي معين كنترل شده اي را ترك كرده و با نيروي حرارتي خود گسترش و توسعه يافته باشد .

–         صاعقه عبارتست از تخلیه بار الکتریکی دو ابر یا بین ابر و زمین که بر اثر القای دو بار مخالف بوجود می آید.

–         انفجار به مفهوم هر نوع آزاد شدن ناگهانی انرژی حاصل از انبساط گاز و یا بخار است.  هر انفجاری در بیمه نامه آتش سوزی قابل بیمه شدن نمی باشد، ‌از جمله انفجارهای هسته ای و مواد منفجره و …

خطرات اضافي (تبعي) تحت پوشش بيمه آتش سوزي

بيمه گذارمي تواند باپرداخت حق بيمه اضافي علاوه برخطرات اصلي، موردبيمه را تحت پوشش خطرات اضافی (تبعی ) نيز قراردهد، خطرات اضافي را مي توان بشرح زير نام برد:

1-زلزله Earthquake: اين پوشش شامل كليه خساراتي است كه مستقيماً دراثر وقوع زلزله يا آتش سوزي ناشي از آتشفشان بوده وهمزمان با حوادث مزبورايجاد شده باشد.

2-سيل Flood: عبارتست از جريان ناگهاني آبهاي سطحي خارج از مسير طبيعي آن به علت بارش برف وباران، طغيان رودخانه ويا شكستن سدها ايجاد شده باشد.

3-طوفان، گردباد وتندبادStorm : به موجب اين پوشش كليه اموال در مقابل خسارات مستقيم ناشي از طوفان –تندباد و گردباد تحت پوشش قرار مي گيرد .

 4-تركيدگي لوله آبpipes burst  Damage By Water: بموجب اين پوشش خسارات ناشي از تركيدگي تانكرها ولوله كشي وفاضلاب دستگاههاي آبرساني كه در محل مورد بيمه نصب شده ، تحت پوشش قرار می گیرد.

 5- ضايعات برف و باران Damage By snow and rain waste: خسارات ناشي از آب باران وذوب شدن برف مشروط براينكه آب ازطريق بام ويا گرفتگي لوله ها، لبريز شدن آبراه ها وناودان ها به محل مورد بيمه نفوذكرده باشد، تحت پوشش قرارمي گيرد.

6- سنگینی برفsnow weight  Destruction by: خسارات وارده ناشی از سنگینی برف به مورد بیمه تحت پوشش قرار می گیرد.

7-سقوط هواپيما Air Crash Damage: اين پوشش شامل كليه خسارات ناشي از سقوط هواپيما، هليكوپتر يا اشياء ساقط شده(به استثناء بمب و يا مواد منفجره و يا ساير جنگ افزارهاي جنگي ديگر) است .

8-پوشش زيان يا خسارات ناشي از اعتصاب ، شورش و اغتشاش  Strike-Riot-Civil Commotion (SRCC): بيمه گر خسارات وارده به مورد بيمه را كه مستقيما” ناشي از شورش و بلوا و اعتصاب باشد طبق شرايط پيوست بيمه نامه جبران مي نماید.

9-شكست شيشه Glass Insurance: چنانچه شيشه منصوب در ساختمان دراثر عوامل خارجي، شكسته شود اين پوشش هزينه هاي وارده را جبران ميكند.

10-دزدي با شكست حرز Burglary: بموجب اين پوشش خسارات وارده دراثر فقدان يا خراب شدن اموال بيمه شده ناشي از دزدي با شرط شكستن حرز بشرح زير جبران ميشود:

الف) پرداخت ارزش ريالي اشياء مسروقه .

ب) پرداخت ارزش ريالي اشياء خراب شده غيرقابل تعمير.

ج) پرداخت مبلغ كاسته شده از ارزش اشياء خراب شده قابل تعمير.

موارد زير نيز دزدي با شرط شكستن حرز محسوب ميشود :

الف) ورود دزد به محل مورد بيمه با تهديدو عنف .

ب) ورود به محل مورد بيمه از روي ديوارها، پشت بام وحصارها.

11- انفجار ظروف تحت فشار صنعتی  Explosion of Industrial pressurized containers: بیمه گر خسارت وارده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه را که ناشی از ترکیدن و تلاشی این ظروف بر اثر حادثه باشد ، با رعایت مفاد بیمه نامه و شرایط خصوصی جبران می نماید.

 12- هزینه پاکسازی محل مورد بیمه Insured Location Cleanup cost: بیمه گر هزينه پاكسازي وجمع آوري ضايعات ناشي از خطرات مورد بيمه  را به میزان مورد درخواست بیمه گذار و حداکثر تا 20 درصد مجموع سرمایه ، تحت پوشش قرار می دهد.

13- مسئولیت مدنی در مقابل همسایگان همجوار: Next door Civic Responsibility  مسئوليت مدني (مالي) بيمه گذار را در مقابل  اموال و دارائهیای همسایگان( اشخاص ثالث ) ناشي از خطرات حريق و انفجار تحت پوشش قرار می دهد.

خسارتهايی كه از شمول بيمه نامه آتش سوزي خارج استاستثنائات (Exclusions):

معمولا” خسارتهاي زير از شمول بيمه نامه هاي آتش سوزي خارج است مگر آنکه توافق خاصی صورت گرفته باشد:

– خسارتهایی كه نميتواند از آتش سوزي ناشي شده باشد مانند شيئي كه در بخاري افتاده باشد .

– خسارتهایي كه عمدا” از طرف بيمه گذار يا ذوی الحقوق و يا با مشاركت و معاونت آنان وارد آيد .

– خسارتهاي غيرآتش سوزي كه از عيب ذاتي يا اكسيداسيون مورد بيمه ناشي شود .

– خسارتهاي ناشي از جنگ ، جنگ داخلي ، شورش ، انقلاب ، تروريسم و ……

– خسارتهاي ناشي از زلزله ، آتشفشان ، سيل و طغيان آب . مگر توافق خاصي در اين زمينه شده باشد .

– خسارتهاي ناشي از تشعشعات اتمي .

– خسارتهای وارده به مسکوکات ، پول اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات و مروارید، سنگهای قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی.

اخبارمصاحبه

آنلاینشهرتمدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *